«ДЕЛЕГАЦІЯ ГЕОГРАФІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ ВІТАЛА З ЮВІЛЕЄМ КОЛЕГ З ЛЬВІВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ»
ГЕОГРАФИ УЖНУ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНІЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ «ГЕОГРАФІЧНА ОСВІТА І НАУКА: ВИКЛИКИ І ПОСТУП» У ЛЬВОВІ
Важливою подією весни для географічної спільноти стала Міжнародна науково-практична конференція «Географічна освіта і наука: виклики і поступ», присвячена 140-річчю географії у Львівському університеті. Захід проводився у м. Львів з 18 по 20 травня 2023 року на базі Львівського національного університету імені Івана Франка. У роботі конференції активну участь взяли й представники географічного факультету УжНУ, зокрема викладачі та співробітники кафедри фізичної географії та раціонального природокористування: доц. Микола Карабінюк, доц. Василь Лета, доц. Ірина Фекета, доц. Руслан Озимко та пров. фахівець Віталія Чиняк.
Науково-практична конференція розпочалась з Урочистої Академії в Актовому залі Львівського університету, яку відвідали провідні географи та науковці Україні та Європи, випускники географічного факультету, представники адміністрації та велика кількість гостей, які щиро підтримують географічну спільноту та вболівають за розвиток географії на славу України та її захисників. Колектив географічного факультету приїхали привітати з ювілеєм декани географічних факультетів, різноманітних наукових шкіл та осередків, науково-дослідних установ України (Київ, Харків, Чернівці, Ужгород тощо), Німеччини, США, Польщі і Литви. Від імені делегації з Ужгородського національного університету з вітальним словом виступив заступник декана географічного факультету з навчально-методичної роботи Микола Карабінюк, який підкреслив значимість видатної Львівської школи у минулому та на сучасному шляху розвитку української географії, високий професіоналізм та відданість справі науково-педагогічного персоналу, а також виразив особисту пошану до колег з Львівського університету. Також від імені географічного колективу УжНУ представники передали вітальний лист та щирі побажання ювілярам. У програмі заходу особливу увагу було приділено вшануванню пам’яті захисників України та випускників географічного факультету, які ціною власного життя та здоров’я боронять права та свободи українського народу.
Відкриття науково-практичної конференції та її святковість підсилена узгодженням із святом – Всесвітнім днем вишиванки. Саме українська вишиванка стала символом дійства, на честь якого вся географічна спільнота красувалася в барвах традицій українського народу. Після завершення Урочистої Академії та привітань колег, розпочалась робота 12-ти Секційних засідань конференцій, які відображають основні наукові напрями в сучасній географії. Науковці з УжНУ представили свої напрацювання у вигляді 5-ти наукових доповідей в межах 4 секційних засідань конференції.
- доц. Микола Карабінюк. Тема доповіді «Ландшафтна структура субальпійського й альпійського високогір’я Чорногори (Українські Карпати)». (Секція «Прикладна географія. Картографія, геоінформатика»);
- доц. Василь Лета. Тема доповіді «Хімічний стан масивів поверхневих вод верхів’я басейну річки Тиса». (Секція «Геокологія, кліматологія , гідрологія»);
- доц. Руслан Озимко, ст. викл. Володимир Мельничук. Тема доповіді «Температурні аномалії в Закарпатській області протягом грудня−січня 2022−2023 рр.». (Секція «Геокологія, кліматологія , гідрологія»);
- доц. Ірина Фекета. Тема доповіді «Сучасний стан фітоценозів Полонини Руна Карпат в умовах антропогенного впливу». (Секція «Збалансоване природокористування і охорона природи»);
- пров. фахівець Віталія Чиняк. Тема доповіді «Бізнесові ускладнення у діяльності готельних підприємств Закарпатської області в кризовий період». (Секція «Туризм, рекреація, гостинність»).
За результатами роботи міжнародної науково-практичної конференції «Географічна освіта і наука: виклики і поступ», присвяченої 140-річчю географії у Львівському університеті опубліковано три томи матеріалів конференції, які вміщують всі представлені дослідниками та науковцями доповіді.
Науковці представили найновіші свої науково-дослідні напрацювання та доклали зусиль для налагодження подальшої співпраці в науковому та освітньому напрямках.
Програмою конференції було також заплановано виїзний науковий семінар, в рамках якого учасники мали змогу відвідати та ознайомитись з роботою різних установ краю. Найперше географи та географині України й не тільки мали можливість відвідати Розточчя та побачити одну з найцікавіших частин Головного європейського вододілу – пагорби на території Яворівського національного природного парку. Учасники конференції вкотре особисто переконались у важливості природно-заповідної справи, яка в межах Розточчя охоплює понад 300 видів тварин, 745 видів рослин та близько 67 га старовікових букових лісів. Попри це, працівники національного парку здійснюють активну екоосвітню та науково-дослідну діяльність, а також проводять масові заходи патріотичного виховання молоді краю. Яворівський національний природний парк є яскравим прикладом того, як за відносно короткий період, а утворено парк 4 липня 1998 року, досягнути значних результатів у збереженні, відтворенні та раціональному використанні типових та унікальних лісостепових ландшафтів та інших природних комплексів Головного Європейського вододілу, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.
Наступним пунктом програми став реабілітаційний центр для ведмедів – притулок «Домажир», що розташований поблизу села Жорниська Яворівського району Львівської області. Притулок було відкрито за підтримки благодійного фонду "Four paws» у 2017 році. Сьогодні «Домажир» – це унікальний центр порятунку та реабілітації, на території якого досить комфортно почувають себе 31 представник бурих ведмедів. На території притулку є великий освітньо-відпочинковий простір, у межах якого передбачено ряд заходів екоосвітнього, розважального та відпочинкового характеру.
Кінцевим пунктом виїзного наукового семінару став Розтоцький ландшафтно-геофізичний стаціонар, на базі якого студенти географічного факультету ЛНУ ім. І. Франка успішно проходять навчальні практики з курсів “Загальна метеорологія і кліматологія”, “Геофізика ландшафтів з основами стаціонарних досліджень”, а також виробничі практики ландшафтного і мікрокліматичного розділів. Учасники конференції мали можливість ознайомитись з територією та об’єктами клопітких багаторічних досліджень науковців та удосконалення практичної підготовки студентів Франкового Університету.
За словами декана географічного факультету ЛНУ імені Івана Франка Володимира Біланюка: «… В сучасних умовах розвитку географічної освіти і науки особливого значення набули міжнародні конференції, які не лише надають можливості для обміну науковим досвідом, а й істотно сприяють налагодженню й розширенню наукового співробітництва. …». Географи географічного факультету УжНУ висловлюють свою прихильність та підтримку львівським колегам у їхніх професійних пошуках, є відкритими до наукової співпраці та щиро бажають святкувати прийдешні ювілеї у мирній, незалежній Україні