Дайджест: як прожив Ужгородський національний університет свій 78 рік
У далекому повоєнному 1945 році було прийнято постанову про утворення Ужгородського державного університету. Тоді відчинили свої двері біологічний, історичний, медичний і філологічний факультети. Протягом десятків років виш невтомно розвивався. Нині УжНУ – це 21 навчальний підрозділ, 16 тисяч студентів, визнаний світовими рейтингами закладів освіти університет. Напередодні своєї 79 річниці ми хочемо пригадати, чим жив УжНУ упродовж нинішнього року. Адже попри воєнну дійсність – університет активно розширював горизонти своїх можливостей.
Вступна кампанія-2024
Найгарячіша пора в університетах країни – це, безсумнівно, вступна кампанія. Щороку умови вступної кампанії зазнають певних змін. Це стосується і термінів подачі документів, і прохідного бала, і кількості заяв, які можна подати. Про все, що цікавило охочих вступити до бакалаврату, магістратури та аспірантури, ми розповіли в інтерв’ю з Ольгою Синявською, заступницею відповідального секретаря Приймальної комісії УжНУ.
Ужгородський національний університет є одним із найпотужніших вишів нашої країни, який в умовах повномасштабної війни продовжує готувати студентів до життя, роботи та відбудови вільної України. До вступної кампанії-2024 ми започаткували нову рубрику, в якій ділилися з абітурієнтами можливостями підрозділів УжНУ. Розпочали із факультету суспільних наук.
Про хід подання заяв, засідання Приймальної комісії, де обговорювались головні питання кожної фази вступної кампанії, ми повідомляли на сайті УжНУ. Зокрема, на бакалаврат було подано 9 225 заяв від вступників.
Під час літніх канікул гуртожитки УжНУ активно готували до зустрічі зі студентами – проводились ремонти й покращились умови проживання. Традиційно ректор УжНУ Володимир Смоланка інспектував хід ремонтних робіт у гуртожитках.
До нового навчального року!
З нагоди початку навчального року відбулось урочисте розширене засідання Вченої ради УжНУ. Ректор Ужгородського національного університету Володимир Смоланка привітав студентів, викладачів та співробітників вишу, а також презентував доповідь про попередні підсумки вступної кампанії.
Цього року до Ужгородського національного університету вступило близько 2000 першокурсників. У понеділок, 2 вересня, в УжНУ відбулося урочисте зібрання з нагоди Дня знань та посвяти першокурсників до лав студентства.
День знань в університеті був насичений різноманітними цікавими заходами. Ввечері 2 вересня відбувся благодійний концерт організований профспілкою УжНУ та студентською радою. На заході ужнівці продемонстрували свої вокальні та хореографічні таланти, проте головною складовою концерту залишилася підтримка Збройних Сил України. Завдячуючи благодійному аукціону та внескам від глядачів, вдалося зібрати 22 430 грн.
Освіта під час війни
У четвер, 9 листопада, в УжНУ відбулася презентація монографії «Патрональна демократія в Україні та російське вторгнення: російсько-українська війна», редакторами якої виступили відомі угорські аналітики, науковці Балінт Мадяр та Балінт Мадлович.
На базі лабораторії дронів повного циклу кафедри твердотільної електроніки та інформаційної безпеки (ТЕІБ) створено ініціативну групу по збірці дронів, яка долучилась до проєкту «Народний дрон».
Знаючи про величезну потребу на фронті у безпілотних літальних апаратах декілька кафедр різних факультетів, студентська рада, окремі студенти ініціювали рух по збиранню дронів. Ректорат ухвалив рішення масштабувати і координувати цю роботу. Виявилося, що у колективі є багато людей, які мають бажання цим займатися.
Завдяки сприянню Міністерства у справах ветеранів України, Закарпатської ОДА (ОВА) та Ужгородського національного університету, відчинив свої двері перший в області Центр ветеранського розвитку. Відтепер ветерани Закарпаття зможуть здобути новий фах, підвищити рівень своїх професійних навичок, а також втілити у життя свої підприємницькі ініціативи за допомогою освітнього майданчика для військовослужбовців російсько-української війни.
«Невидані дипломи» – міжнародна виставка присвячена 40 загиблим українським студентам, які вже ніколи не отримають свої дипломи через наслідки російської агресії. Мета заходу – нагадати світу про війну та ціну, яку українці щоденно змушені платити за свою свободу. Цьогоріч профспілка спільно зі студентською радою УжНУ організували виставку в стінах нашого університету.
Колектив УжНУ глибоко сумує та співчуває рідним у зв’язку із втратою найкращих з-поміж нас. 27 травня 2024 року у селі Малі Щербаки Запорізької області від удару FPV-дрона загинув головний сержант взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів роти ударних безпілотних авіаційних комплексів, студент УжНУ Роман Гапак. На війні з російськими загарбниками 14 серпня 2024 року при виконанні бойового завдання героїчно загинув воїн ЗСУ, випускник хімічного факультету УжНУ Петро Манько.
Наукові конференції, зустрічі, події…
В УжНУ відбулась міжнародна науково-практична конференція «Карпатська Україна як етап українського державотоворення та боротьби українців за незалежність у ХХ ст.» приурочена до 85-річчя проголошення незалежності Карпатської України. Метою конференції є вшанування та збереження пам'яті про події проголошення незалежності Карпатської України, представлення актуальних результатів наукових досліджень з історії Карпатської України та її президента Августина Волошина.
У вівторок, 16 квітня, у конференц-залі УжНУ відбулася відкрита зустріч із заступником міністра освіти і науки України Михайлом Винницьким. Темою зустрічі було обрано питання реформи вищої освіти в Україні.
До Ужгородського національного університету з’їхалися видатні хіміки зі всієї країни та закордону. У понеділок, 3 червня, у виші стартувала XXI Міжнародна конференція з неорганічної хімії в Україні (XXI ICICU). Мета конференції – створити майданчик для обміну останніми результатами досліджень та інформацією про передові методи досліджень у цій галузі.
В УжНУ відбулася цифрова конференція «За межами швидкості: використання всього потенціалу 5G», де учасники мали змогу дізнатися про особливості розвитку технології 5G, використання технології в освіті, науці та різних сферах життєдіяльності та її перспективи розвитку, а також отримали цінну інформацію про взаємозв'язок штучного інтелекту та комунікаційну мережу 5G.
У четвер, 2 травня, відбувся фінальний етап конкурсу «Cтартап – УжНУ: Вперед до інновацій!», до якого були відібрані кращі проєкти з попередніх етапів змагання. Загалом у фінальній частині конкурсу взяли участь 10 проєктів. Зрештою, за рішенням експертної комісії було визначено переможців. Перше місце отримали два проєкти. Серед них проєкт «Крісло колісне трансформер» студентів факультету здоров'я та фізичного виховання Андріани Чопей та Анни Максимової. Також перше місце отримав проєкт «Пристрій ідентифікації положення дронів в умовах радіоелектронної боротьби» студентів факультету інформаційних технологій Василя Батрина та Анастасії Шкирти.
Протягом 3-4 жовтня в УжНУ проходила всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю «Роль системи громадянського здоров’я в імплементації «Стратегії розвитку системи охорони здоровʼя до 2030 року». Співорганізаторами заходу виступили: Всеукраїнська асоціація фахівців з громадського здоров'я, Ужгородський національний університет, Міністерство охорони здоров`я України, Центр громадського здоров'я МОЗ України, проєкт USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров`я”.
В УжНУ відбулась Осіння школа медичної освіти. Захід покликаний об’єднати медичних освітян і освітянок, управлінців, фахівців та фахівчинь, які розробляють і втілюють політики в галузі медичної освіти, представників студентства та громадськості. Ключові теми, яких стосується школа: засади функціонування системи медичної освіти; якість медичної освіти; виклики медичної освіти в Україні й історії успіху в їх подоланні; зміни в системі медичної освіти.
Міжнародне співробітництво
УжНУ славиться своїми тісними зв'язками із закордонними партнерами. У листопаді до УжНУ з робочим візитом прибула делегація Федеральної Землі Тіроль Республіки Австрія, у складі: голови Ландестагу Тіроль Соня Ледль-Россманн, Почесного консула України в Тіролі Вальтер Піір та колишній президент Вищого земельного суду Клаус Шрюдер.
Того ж місяця відбулася експертна зустріч з доктором філософії кафедри теорії політики Інституту політології філософського факультету Пряшівського університету Міхалом Цірнером. Організували її Центр аналізу регіональних ризиків (Світлана Мітряєва), НДІ Центральної Європи (Мирослава Лендьел), у партнерстві з кафедрою політології та державного управління УжНУ.
Медичний факультет УжНУ відвідала робоча група лікарів зі США – Джошуа Шиллер, Мерт Ерогул, Елі Гармуш, Сем Кім, Емілі Анкс, Ерік Розман, Рубен Страєр та Амбереін Слім. Протягом тижня лікарі, які представляють організацію SUNY Downstate Health Sciences University i Maimonides Medical Center, а також фасилітатор групи, віцепрезидент Corvallis Sister Cities Association Піт Бобер, ознайомлювалися з роботою факультетів та напрацьовували перспективні напрями співпраці. Результати затвердили підписанням договору про співробітництво з УжНУ.
Делегація Техніко-економічного університету ім. Броніслава Маркевича з м.Ярослав (Польща) відвідала УжНУ у листопаді. Найперше гості – ректор університету Криштоф Рейман та доктор історичних наук Анджей Олейко – зустрілися з керівництвом УжНУ, а також зі студентами.
Політичні експерти УжНУ спілкувалися з депутатом Європарламенту Іваном Штефанцем29 січня. У розмові з посланцем зі Словаччини взяли участь декан факультету історії та міжнародних відносин УжНУ Віталій Андрейко, директор Центру аналізу регіональних ризиків Анатолій Головка, директор Інформаційно-видавничого центру УжНУ Василь Ільницький, народний депутат України, голова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з Словацькою Республікою Анатолій Костюх, проректорка УжНУ Мирослава Лендьел, Почесний президент Центру аналізу регіональних ризиків Світлана Мітряєва, декан факультету міжнародних економічних відносин Микола Палінчак, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ Володимир Приходько, професор кафедри історії України Сергій Федака, асистент депутата Європейського парламенту Владислав Штефанець.
Зі студентами УжНУ зустрівся і Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні Александру Віктор Мікула. Змістовна розмова між Надзвичайним і Повноважним Послом Румунії в Україні та студентами й викладачами УжНУ стосувалась підтримки партнерських зв’язків, європейського майбутнього України, долучення УжНУ до євроінтеграційних процесів, вигідне географічне розташування Ужгорода, пошук майбутніх кроків для співпраці та перспектив для молоді.
У вівторок, 27 лютого, до УжНУ завітала делегація з Університету Коменського (м.Братислава) на чолі з деканом медичного факультету проф. Юраєм Паєром. Сторони поділилися досвідом у сфері медичних досліджень, підготовки студентів-іноземців, міжнародної співпраці, зокрема, у рамках програми Еразмус + та уклали меморандум про взаєморозуміння з метою поглиблення дружби та розширення співпраці в сфері освіти, досліджень та надання послуг в обох університетах.
УжНУ став майданчиком для проведення Українсько-словацького форуму регіонального розвитку за участі Петера Кмеца, віце-прем’єр-міністр Словацької Республіки. Метою заходу стало обговорення розвитку транскордонного співробітництва, будівництва транспортних коридорів й розбудови кордону, перспектив створення українсько-словацького Європейського об’єднання територіального співробітництва (ЄОТС).
Знакова подія – зустріч на вищому рівні представників освітньо-наукових установ Австрії та України – відбулась в УжНУ. Саме тут зібралось керівництво Посольства Республіки Австрія в Україні, Австрійського агентства з питань освіти та інтернаціоналізації, Федерального міністерства освіти, науки і досліджень Республіки Австрія, Міністерства освіти та науки України, Національного Еразмус+ офісу в Україні, вищих шкіл Австрії й України.
У межах святкування Дня Європи – 74-ї річниці Декларації Шумана, яка стала початком створення Європейського Союзу, до УжНУ завітав Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Йеннес де Мол. Дипломат виголосив промову та провів зустріч зі студентами.
У четвер, 22 серпня, в Ужгороді відбулася зустріч делегацій Люблінського воєводства та Генерального консульства Республіки Польща у Львові з делегацією Закарпатської області. У межах візиту відбулося урочисте підписання Меморандуму про співпрацю між ДВНЗ «Ужгородський національний університет» та Університетом Марії Кюрі-Склодовської у Любліні.
Делегація УжНУ у складі проректорів з науково-педагогічної роботи професорів Івана Миронюка і Мирослави Лендьел, декана економічного факультету Віталія Сержанова та заступниці декана з наукової роботи Вікторії Готри перебувала з робочим візитом в Кошицькому Технічному університеті (ТУКЕ) для обговорення подальшої співпраці в рамках програми ERASMUS +.
Профорієнтаційна робота
Традиціно, в УжНУ було проведено “День кар’єри ЄС: Ужгород”, який зібрав студентську молодь, представників громадських організацій, бізнесу, державних службовців та активних молодих громадян. Співорганізаторами події є Ужгородський національний університет та Інформаційний центр Європейського Союзу в м.Ужгород.
Представники Центру гуманітарно-виховної роботи, профорієнтації та працевлаштування провели серію профорієнтаційних зустрічей з учнями ужгородських закладів загальної середньої освіти. Заходи, що проходили впродовж грудня, стали не лише можливістю отримати інформацію про університет, але і важливим кроком для формування майбутнього покоління фахівців.
Дні відкритих дверей дають змогу майбутнім абітурієнтам зустрітися з керівництвом вишу, дізнатися про спеціальності та умови вступу, а також трохи привідкрити для себе студентське життя в УжНУ. У вівторок, 20 березня, учні 9-11 класів навчальних закладів з різних куточків України ознайомились з Ужгородськими національним університетом у офлайн та онлайн режимах.
Щороку в Ужгородському національному університеті відбуваються заходи, завдяки яким майбутні вступники можуть відчути себе студентами УжНУ. Зокрема, це "Дні відкритих дверей на факультетах УжНУ”, які тривали з 2 по 4 квітня. У ці дні всі охочі мали можливість відвідати навчальні підрозділи, щоб детальніше ознайомитися зі спеціальностями, а також поспілкуватися зі студентським активом та викладачами.
У вівторок, 24 вересня, в УжНУ провели «Ярмарок вакансій» на який прийшли представники 15 роботодавців області та студенти. Цей захід – унікальна можливість для того, аби знайти цікаві пропозиції, налагодити професійні контакти, отримати цінний досвід та зрозуміти вимоги сучасного ринку праці. Традиційно ярмарок проходить двічі на рік, попередній відбувся весною 24 квітня.
Студентське дозвілля
22 листопада до Дня Гідності та Свободи в Ужгородському національному університеті відбувся благодійний концерт. Співорганізували захід адміністрація УжНУ, студентська рада та профком студентів. Загалом за вечір удалося зібрати понад 17 тисяч грн. Ці кошти організатори передадуть на потреби 128-ої окремої гірсько-штурмової бригади.
У спортивному комплексі УжНУ «Буревісник» стартувала довгоочікувана 71-а спартакіада студентів Ужгородського національного університету. Через пандемію, дистанційне навчання, війну її доводилося переносити 3 роки поспіль, проте цього року традиційний захід вдалося відродити.
23 квітня у приміщенні 4-го гуртожитку УжНУ відкрили перший в Ужгороді молодіжний центр «Youth Hub». Проєкт реалізований завдяки співпраці з UNICEF та співфінансуванню нашого університету.
16 травня традиційно в УжНУ серед усіх факультетів було проведено мистецький конкурс художньої самодіяльності «Студентська весна 2024». Всього було три жанри – відеопредставлення, вокал і танці, де кожен з факультетів мав можливість представити свої таланти. Проте ми не забуває про ситуацію в державі, тому у залі розмістили донат-скриньку та організували благодійний аукціон.
Розмови
Традиційно третьої суботи травня українська наукова спільнота відзначає професійне свято – День науки. Ця дата покликана вшановувати заслуги науки перед суспільством та досягнення вчених, якими ми цілком справедливо пишаємося і на яких покладаємо великі сподівання. До Дня науки ми опитали вчених Ужгородського національного університету про їхні найвагоміші наукові результати минулого року, про виклики, які долає на шляху реалізації наукових завдань, а також, звісно, про плани розвитку на наступні роки.
Іван Чопей – доктор медичних наук, професор, заслужений професор УжНУ, заслужений лікар України, декан факультету післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки УжНУ. Про шлях до великої науки, правила успіху, реформи в медицині та освіті, з нагоди ювілею, далі у розмові з проф. Іваном Чопеєм.
Про те, чим живе юридична наука в країні, де триває війна, у розмові з директором НДІ порівняльного публічного права та міжнародного права, радником Голови Конституційного суду України (2008-2010) Михайлом Савчиним.
Що таке Наукова бібліотека УжНУ? Це неймовірна шана до культурного надбання у поєднанні з постійним прагненням до покращення цифрової модернізації. Та насамперед – це люди, які люблять свою роботу, тому постійно вдосконалюються і дбайливо оберігають скарбницю знань УжНУ. До Всеукраїнського дня бібліотек ми підготували розмову з директоркою Наукової бібліотеки УжНУ Марією Медведь про діяльність університетської книгозбірні.
Звичайно, це лише маленька частина серед сотень подій, які супроводжували 78 рік Ужгородського національного університету. Ці епізоди вже назавжди залишаться закарбованими на сторінках життєпису УжНУ. А попереду – новий рік, нові виклики та нові перемоги.
Ганна Фельцан,
Інформаційно-видавничий центр