1 листопада - День заснування Європейського Союзу
Історія ЄС бере свій початок з 9 травня 1950 року коли Роберт Шуман, тодішній міністр закордонних справ Франції, представив план об’єднання вугільної та сталевої промисловості європейських країн, що стало основою для створення спільного ринку. Це призвело до підписання в 1951 році Паризького договору, який об’єднав шість країн (Францію, Німеччину, Італію, Бельгію, Нідерланди та Люксембург) і поклав початок Європейському об’єднанню вугілля та сталі, яке стало першою наднаціональною організацією.
Європейський Союз був офіційно заснований у 1993 році після підписання Маастрихтського договору, який набув чинності 1-го листопада 1993 року та заклав основи існування Єдиної Європи в тому вигляді, в якому ми знаємо її сьогодні.
З роками ЄС зростав і розширювався, об'єднуючи все більше країн, встановлюючи єдиний ринок і запроваджуючи єдину валюту - євро. Завдяки спільним цінностям, таким як демократія, права людини та верховенство права, ЄС став глобальним прикладом економічної співпраці та соціального прогресу. Сьогодні ЄС є політичним, економічним і культурним об'єднанням з ознаками конфедерації до якого входять 27 європейських держав із населенням 447 706 209 осіб.
З 23 червня 2022 року Україна є кандидатом на членство у ЄС. Угода про асоціацію була ініційована у 2012 році, але український уряд припинив підготовку до її підписання 21 листопада 2013 року під час президентства проросійського політика Віктора Януковича. Він, як тодішній глава держави, взяв участь у саміті ЄС у Вільнюсі 28-29 листопада 2013 року, де Угоду про асоціацію планувалося підписати, але цього не було зроблено. Рішення відмовитися від підписання угоди стало приводом для початку Євромайдану і в підсумку призвело до усунення Януковича та уряду Миколи Азарова після Революції Гідності в лютому 2014 року.
21 лютого 2019 року Конституцію України було змінено, норми щодо стратегічного курсу України на набуття членства в Європейському Союзі та в НАТО закріплено у преамбулі Основного Закону, трьох статтях та перехідних положеннях. Відтоді Україна прагне повної інтеграції та вступ до Європейського Союзу, що прописано в Конституції України з 21 лютого 2019 року. Політичну частину Угоди про асоціацію підписав 21 березня 2014 року прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Економічну частину Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом 27 червня 2014 року підписав п'ятий президент Петро Порошенко.
1 січня 2016 року Україна приєдналася до ПВЗВТ із ЄС. Українським громадянам із 11 червня 2017 року було надано безвізовий режим для в'їзду до країн Шенгенської зони на термін до 90 днів. Угода про асоціацію офіційно набула чинності 1 вересня 2017 року.
28 лютого 2022 року, після повномасштабного російського вторгнення, Україна подала заявку на вступ до ЄС, а підтримка вступу до ЄС в Україні зросла до рекордних 91. Європарламент, Єврокомісія та Європейська рада підтримали українську заявку, і 23 червня Україна отримала статус кандидата у члени ЄС.
ЄС рішуче підтримав Україну, надаючи гуманітарну, економічну та військову допомогу, а також підтримуючи санкції проти росії. Союз об'єднався навколо важливих політичних рішень і продемонстрував солідарність з Україною, виступаючи на захист принципів міжнародного права та суверенітету держав. ЄС також активно працює над зменшенням залежності від російських енергоресурсів, посилюючи енергетичну безпеку та впроваджуючи альтернативні джерела. З моменту свого заснування Європейський Союз показав, що є сила об'єднання для забезпечення миру та стабільності. Сьогодні він продовжує відігравати ключову роль на світовій арені, підтримуючи демократичні цінності, захищаючи права людини та забезпечуючи мирне співіснування у складних міжнародних умовах.
Петро Токар, директор НН Інституту євроінтеграційних досліджень, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій