Транскордонне співробітництво України та Вишеградської четвірки: просування кращих практик № 22410100

Транскордонне співробітництво України та Вишеградської четвірки: просування кращих практик № 22410100

Тривалість проєкту: 01/09/2024–28/02/2026

Огляд проєкту:

П’ять дослідницьких установ Вишеградської четвірки та України визначать та схвалять найбільш ефективні інституційні та щоденні практики для транскордонної співпраці, що можуть бути застосовані до прикордонних областей та українських громад у процесі вступу України до ЄС. Результати політичних досліджень будуть розроблені та пропаговані шляхом публікації досліджень, аналітичного документу, семінарів та заключної конференції.

Релевантність та контекст:

З огляду на російське вторгнення, вплив на економіку та суспільство, майбутній початок вступу до Європейського Союзу та відповідні інституційні і правові реформи, дослідження моделей транскордонного співробітництва для українських регіонів та громад – мають бути оновлені. Основна мета проєкту полягає у визначенні, систематизації та поширенні успішних інституційних моделей та найкращих повсякденних практик транскордонного співробітництва серед країн Вишеградської четвірки, а також тих, які вже використовуються між дійовими особами Вишеградської четвірки та українськими партнерами щоб визначити, що активно функціонує у сфері транскордонного співробітництва, а що ні.

Внесок проєкту:

Розроблення політичних рекомендацій для підвищення відповідності, ефективності та стійкості учасників транскордонного співробітництва в Україні у рамках вступу до ЄС, зокрема щодо впливу на територіальний розвиток, потреби мешканців, міжетнічний діалог та безпека – ми можемо вивчити існуючі інституційні форми та найкращі практики транскордонного співробітництва між дійовими особами України, Словаччини, Чехії та Угорщини. Розвиток результатів дослідження та політичних рекомендацій стане можливим завдяки застосуванню єдиної методології, відбору та дослідженню цільових груп, проведення фокус – груп, експертному прогнозуванню за методом Дельфі, аналізу статистичних даних, дискусій під час семінарів та заключної конференції.

Підвищення ефективності та інноваційність:

Проєкт фокусується на розробку політичних рекомендацій на основі відповідей на наступні питання: Які характеристики транскордонного співробітництва між певними «парами» країн? Які інституційні форми сприймаються як найефективніші учасники ТС у кожній із країн Вишеградської четвірки та в Україні? Які щоденні практики ТС проводять люди та громади? Яке взаємне сприйняття ролей між акторами ТС та експертами? Чому, наприклад, Угорщина та Словаччина більш налаштовані на створення ЄГТС, а в Чехії об’єднання кількох громад у рамках певного проекту є популярнішим? Результати та політичні рекомендації можуть бути спрямовані на узагальнення досвіду вибраних кейсів та розробку спільних рішень проблем і проблем, актуальних для країн Вишеградської четвірки та України.

Регіональна актуальність:

Вишеградська група підвищить вірогідність співпраці з надійним східним сусідом, ділячись своїми найкращими практиками транскордонного співробітництва з активними західноукраїнськими регіонами. На іноземну діяльність у регіоні негативно впливає низка факторів, включаючи неадекватну фінансову інфраструктуру, погіршення дорожньої та технічної інфраструктури, слабку місцеву економіку, відсутність можливостей та механізмів інвестиційного планування, просування регіону тощо. Залежно від ступеня для яких результати проекту стають публічними, як країни-учасниці, так і широка аудиторія знайдуть цінність у рекомендаціях та результатах проекту для модифікації та покращення, підвищуючи ефективність транскордонного співробітництва.

Бенефіціар:

ДВНЗ «Ужгородський національний університет» https://www.uzhnu.edu.ua/en/

Розмір гранту:  €18,800.00

Керівник проєкту: Професор Мирослава ЛЕНДЬЕЛ 

Партнери:

Пряшівський університет у м.Пряшів (Словацька Республіка)  https://www.unipo.sk/en/

Вища школа бізнесу у м. Домброва Гурніча. Академія ВСБ (Республіка Польща) https://wsb.edu.pl/en/

Технічний університет м. Ліберець (Чеська Республіка) https://www.tul.cz/en/home-page/

Центральноєвропейська служба транскордонних ініціатив (Угорщина) www.cesci-net.eu

Сайт проєкту: https://www.visegradfund.org/