Кафедра теорії та методики фізичної культури
Кафедра теорії та методики фізичної культури (ТМФК) створена 1 вересня 2024 року як окремий структурний підрозділ факультету здоров’я та фізичного виховання ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Вона розташована в приміщені спортивно-оздоровчого комплексу університету за адресою вул. І. Франка, буд. 1. Наразі кафедра вважається однією з наймолодших в університеті.
Необхідність створення ще однієї кафедри обумовлена низкою об’єктивних факторів. Одним з таких факторів стало започаткування в ДВНЗ «УжНУ» нового напрямку освітньої діяльності з підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю 014.11 Середня освіта (фізична культура) на підставі рішення Ліцензійної комісії МОН України (Протокол № 53/1 від 25.05.2017 р.
Тривалий час за підготовку майбутніх вчителів фізичної культури відповідала кафедра фізичного виховання, яка водночас забезпечувала реалізацію ще двох освітньо-професійних програм «Фізична культура і спорт» за бакалаврським і магістерським рівнями освіти.
Для покращення якості підготовки здобувачів вищої освіти у 2024 році було прийнято рішення про створення нової кафедри ТМФК, діяльність якої зосереджена зокрема на підготовці кваліфікованих вчителів фізичної культури, які володітимуть компетентностями, необхідними для роботи в закладах загальної, фахової передвищої і вищої освіти.
Наразі кафедра теорії та методики фізичної культури здійснює підготовку здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за вказаною спеціальністю у відповідності до освітньо-професійної програми, яка передбачає засвоєння здобувачами базових засад фізичної культури, вивчення основних положень сучасної педагогіки та педагогіки фізичного виховання, формування необхідних вмінь і навичок вчителя фізичної культури для застосування отриманих знань, зокрема: практичного використання сучасних методик фізичного виховання учнів і студентів, організаційних та практичних навичок проведення шкільних спортивних заходів, тощо.
Також новостворена кафедра є відповідальною за підготовку педагогічних та науково-педагогічних працівників за спеціальністю 014.11 Середня освіта (Фізична культура), галузі знань 01 Освіта/Педагогіка за другим (магістерським) рівнем вищої освіти. Впровадження освітньої діяльності з підготовки магістрів створює умови для здобувачів вищої освіти набути професійних умінь і навичок наукової, дослідницько-інноваційної діяльності й продовжити навчання за третім (освітньо-науковим) рівнем та надає можливість найбільш здібним отримати ступінь доктора філософії.
Визначальними рисами освітньої діяльності кафедри теорії і методики фізичної культури, відповідно до сучасної концепції розвитку вищої освіти, є фундаментальність, цілісність, направленість на задоволення інтересів особистості, що в повній мірі відповідає вимогам концепції студентоцентрованого підходу.
Виходячи з цієї освітньої концепції, кафедра ставить перед собою амбітну мету − забезпечити цілісне бачення здобувачами сучасної політичної картини світу, закласти науковий фундамент для ефективної моделі професійної діяльності майбутніх вчителів фізичної культури, науково-педагогічних працівників закладів передвищої та вищої освіти. Кафедра бере на себе зобов’язання сприяти творчому розвитку, правильному вибору індивідуальної траєкторії побудови професійної кар’єри кожного студента на базі пізнання його потреб та індивідуальних здібностей. Працівники кафедри дбають про створенню умов, які сприяють розвитку творчого потенціалу і професійному становленню кожного студента. Головним пріоритетом у виховній роботі залишаються високі моральні цінності здобувачів, їх патріотизм, честь і гідність.
Сучасна вища школа, частиною якої є кафедра, покликана виховати не лише кваліфікованого фахівця, але й високоморальну особистість, здатну з повагою ставитися до всього комплексу загальнолюдських моральних цінностей. Випускники кафедри є зразком фізичного здоров’я, досконалого володіння методами фізичної підготовки та здоров’язберігаючих технологій. Освітньо-виховна діяльність науково-педагогічних працівників базується на положеннях, сформульованих в Національній стратегії оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність − здоровий спосіб життя − здорова нація», а також на законах України: «Про вищу освіту», «Про фізичну культуру і спорт», основних положеннях концепції Нової української школи, інших програмно-нормативних документах.
В розпорядженні здобувачів вищої освіти, які проходять підготовку за спеціальністю Середня освіта (Фізична культура), просторі і комфортні аудиторії, оснащені мультимедійними пристроями, спеціалізовані та загального призначення спортивні зали, плавальний басейн, футбольне поле з біговими доріжками, майданчики для ігор і занять силовими вправами.
Підготовкою здобувачів переймаються кваліфіковані та досвідчені науково-педагогічні працівники, серед яких більшість мають наукові ступені та спортивні і вчені звання. Робота з підвищення кваліфікації викладачів постійно продовжується, що дозволяє їм бути лідерами з впровадження передових технологій в освітній процес і у спортивну діяльність. Науково-педагогічні працівники кафедри приймають активну участь у науковій роботі. Вони є учасниками багатьох круглих столів, наукових семінарів, конференцій, конгресів, симпозіумів. Їх вклад у розвиток науки про фізичну культуру і спорт беззаперечний. Це підтверджують високі рейтинги науково-педагогічної діяльності викладачів, які щорічно оновлює керівництво університету. Свої обов’язки по залученню студентів до науково-дослідницької діяльності викладачі кафедри виконують сумлінно. Здібні студенти, починаючи з другого курсу публікують свої творчі доробки у наукових виданнях, презентують матеріали досліджень на наукових конференціях, приймають участь у конкурсах наукових робіт.
Важливим напрямом діяльності науково-педагогічних працівників кафедри є також організація студентського дозвілля. У сфері активного дозвілля реалізуються біологічні, соціальні та духовні потреби студентів у руховій активності, здоровому способі життя, отримання задоволення від занять різноманітними формами фізичної культури, активний відпочинок після напружених студентських буднів.
Відповідальний за інформацію: Маріонда Іван Іванович
Дата оновлення сторінки: 07.10.2024