Кафедра фізичного виховання
Кафедра фізичного виховання була створена навесні 1948 року як самостійний структурний підрозділ Ужгородського державного університету і на сьогодні є однією з найстарших кафедр в університеті. Кафедра розташована в приміщені спортивно-оздоровчого комплексу ДВНЗ «УжНУ» поряд з оновленими сучасними спортивними залами, плавальним басейном, просторими аудиторіями, спортивними майданчиками, футбольним полем.
Це дає змогу якісно проводити заняття з фізичного виховання зі студентами ЗВО, забезпечувати на високому рівні проведення спортивних тренувань та змагань з багатьох популярних на Закарпатті видів спорту.
Наявність у спортивно-оздоровчому комплексі навчальних аудиторій, оснащених мультимедійною технікою, дозволяє на професійному рівні проводити лекційні і семінарські заняття зі здобувачами вищої освіти.
Для студентів, які мають бажання та відповідну спортивну підготовку, працюють секції з 13 видів спорту, серед яких найбільшою популярністю користуються футбол, волейбол, баскетбол, плавання, пауерліфтинг, настільний теніс, ритмічна гімнастика, легка атлетика, бокс, фехтування та інші.
Збірні команди вишу щорічно приймають участь в універсіадах серед закладів вищої освіти, а студенти, які досягли найвищих показників у спорті, успішно виборюють призові місця у змаганнях на першість України та міжнародних змаганнях.
На кафедрі працюють досвідчені науково-педагогічні працівники, серед яких є доктори наук, професори кандидати наук, доценти, майстри спорту, Заслужені тренери України та Заслужені працівники фізичної культури і спорту. Вони підготували не одне покоління висококласних спортсменів, імена яких назавжди залишаться в історії розвитку кафедри фізичного виховання. За останні роки четверо викладачів кафедри захистили кандидатські дисертації та отримали дипломи доцента
Серед спортсменів, які навчалися на факультеті фізичного виховання і спорту та в УжНУ, всім відомі імена Енвера Аблаєва, Станіслава Кравчука, Івана Скрябіна, Йосипа Пеняка, Вероніки Мишко, Володимира Лятова, Габріели Знік, Михайла Плавайко, Наталії Скунзяк, Марини Плавайко, Анети Ленарт, Ігоря Коневича, Юліани Герей, Катерини Кравцової, Ольги Коцурової, Вікторії Гордієнко, Беати Смереки, Марини Бовкун, Юлії Бахірєвої, Надії Назаренко, Василя Потокі, Анна-Марі Чундак, Олександра Гашпаровича, Єлізавети Бан, Євгенія Сіротова, Георгія Фечо, Олександра Кукушкіна та багатьох інших.
Особливими успіхами відзначаються вихованці Заслуженого працівника фізичної культури і спорту України старшого викладача кафедри Андрія Федорішко. Він підготував багатьох іменитих спортсменів, чемпіонів та призерів Всеукраїнських і міжнародних змагань, Майстрів спорту міжнародного класу.
У 2019 році Валентина Семаль, магістр факультету здоров'я та фізичного виховання УжНУ, виборола "золото" на Чемпіонаті Світу ММА у Сінгапурі; Максим Магула виборов два призових місця на Чемпіонаті Світу серед юнаків до 23 років із фехтування на візках.
За ініціативою завідувача кафедри Маріонди І.І. у 2016 році підписано Меморандум порозуміння між факультетом спорту університету Порту (Португальська Республіка) та кафедрою фізичного виховання ДВНЗ «УжНУ» (Україна). У межах взаємно узгоджених галузей досліджень домовилися про загальні форми співпраці: модернізація та поширення нових навчальних програм, методів викладання; участь у методичних семінарах, наукових конференціях; обмін професорсько-викладацьким складом; обмін студентами; спільна організація курсів, стажувань, конференцій та семінарів; організація спільних магістерських та аспірантських програм; спільні дослідницькі проекти, що включає можливість участі в державних і недержавних програмах; організація обмінів у сфері спорту; розвиток популярних видів рухової активності; проведення спільних спортивних змагань; інші форми співпраці між університетами з врахуванням взаємних інтересів.
МЕМОРАНДУМ ПОРОЗУМІННЯ між Університетом Порту (Португальська Республіка) та ДВНЗ “Ужгородський національний університет” (Україна) |
MEMORANDUM OF UNDERSTANDING BETWEEN University of Porto (Portuguese Republic) and SU “Uzhhorod National University” (Ukraine) |
Історія підготовки кафедрою фахівців за спеціальністю 017 Фізична культура і спорт розпочинається 02 липня 1998 року. Цього року ЗВО отримало ліцензію на провадження освітньої діяльності з підготовки викладачів фізичного виховання, реабілітологів за спеціальністю – Фізична реабілітація. При цьому, акценти випусковою кафедрою фізичного виховання були зроблені саме на забезпечення Закарпатської області вчителями фізичної культури, викладачами фізичного виховання та тренерами з провідних для нашої області видів спорту. Підготовка саме за цією професійною кваліфікацією була зумовлена тим, що в Закарпатській області жоден вищий навчальний заклад, крім УжНУ, не готував фахівців з даного напряму.
В 1999 році був проведений перший набір студентів на денну форму навчання.
В 2002 році створено факультет фізичної культури і спорту до складу якого увійшла також кафедра фізичного виховання.
У зв’язку зі змінами у переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015р. № 266, в ЗВО в 2015 році було ліцензовано напрям підготовки бакалаврів з галузі знань 0102 - «Фізичне виховання, спорт і здоров'я людини» за напрямом 6.010201 - «Фізичне виховання*».
В 2016 році отримано ліцензію на підготовку бакалаврів з спеціальності 017 Фізична культура і спорт, а в 2017 році - на підготовку бакалаврів з спеціальності 014 Середня освіта (фізична культура).
Таким чином розробка та впровадження освітньої програми з підготовки фахівців за спеціальності 017 Фізична культура і спорт за другим (магістерським) рівнем вищої освіти стала логічним продовженням освітньої стратегії випускової кафедри фізичного виховання. Ця спеціальність була ліцензована в 2017 році (Наказ МОН № 512-л від 28.12.2017р.) Програма передбачає підготовку магістрів з широким доступом до працевлаштування у вищих навчальних закладах, спортивних школах, клубах, центрах фізичного здоров’я «Спорт для всіх», структурах управління фізичною культурою і спортом.За результатами успішної акредитації освітньої програми «Фізична культура і спорт» та рішенням голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти №2(19)2.2 від 28.01. 2020 року видано відповідний сертифікат, який надає право на підготовку магістрів за спеціальністю 017 Фізична культура і спорт.
В 2021 році Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти проведено чергову акредитацію ще однієї освітньої програми «Фізична культура» та видано відповідний сертифікат, який надає право на підготовку бакалаврів за спеціальністю 014 Середня освіта (Фізична культура) до 01.07.2026 р.
Визначними рисами освітньої діяльності кафедри фізичного виховання, відповідно до сучасної концепції розвитку вищої освіти, є фундаментальність, цілісність, направленість на задоволення інтересів особистості, що в повній мірі відповідає вимогам студентоцентрованого підходу. Виходячи з цієї освітньої концепції, кафедра ставить перед собою мету забезпечити цілісне бачення здобувачів вищої освіти про сучасну політичну картину світу, закласти науковий фундамент для ефективної моделі професійної діяльності майбутніх вчителів фізичної культури, тренерів з видів спорту. Кафедра бере на себе зобов’язання сприяти творчому зростанню особистості, правильному вибору індивідуальної програми життя на базі пізнання потреб та можливостей кожної людини. Сучасна вища школа, частиною якої є кафедра фізичного виховання, покликана виховати не лише кваліфікованого фахівця, але й високоморальну особистість, здатну з повагою ставитися до всього комплексу людських моральних цінностей. Також випускники кафедри повинні бути зразком фізичного здоров’я, досконало володіти методами спортивної підготовки та здоров’язберігаючих технологій.
Освітньо-виховна діяльність кафедри базується на положеннях, сформульованих в Національній стратегії оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність - здоровий спосіб життя - здорова нація», а також на законах: «Про вищу освіту», «Про фізичну культуру і спорт», вимогами і завданнями Нової української школи.
Після закінчення навчання випускники, які проходили підготовку за спеціальністю 017 Фізична культура і спорт, можуть обіймати наступні посади:
- Головний тренер команди (збірної, клубної);
- Директор школи (вищої спортивної майстерності, спеціалізованої дитячо-юнацької, спортивно-технічної тощо);
- Директор навчального (навчально-тренувального) центру;
- Директор (інший керівник) підприємства, закладу, організації фізкультурно-спортивної спрямованості;
- Директор комплексу (оздоровчого, спортивного, туристського);
- Віце-президент федерації виду спорту;
- Виконавчий директор федерації виду спорту;
- Президент федерації виду спорту;
- Голова спортивного клубу
- Начальник навчального (навчально-тренувального) комплексу;
- Інструктор-методист з фізичної культури та спорту;
- Інструктор – методист спортивної школи;
- Інші.
Після закінчення навчання випускники, які проходили підготовку за спеціальністю 014 Середня освіта (Фізична культура), можуть обіймати наступні посади:
- Вчитель закладу загальної середньої освіти;
- Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти;
- Вчитель спеціалізованих навчальних закладів;
- Інші професіонали в галузі навчання;
- Інші фахівці в галузі освіти.
Відповідальний за інформацію: Маріонда Іван Іванович
Дата оновлення сторінки: 07.11.2022