Кафедра соціології і соціальної роботи

Ужгородський національний університет одним з перших серед вищих навчальних закладів України розпочав підготовку фахівців зі спеціальності «Соціальна робота». З цією метою на юридичному факультеті УжДУ в 1996 році була створена кафедра соціальної роботи і здійснено перший набір студентів. Завідувачем кафедри був призначений доктор філософських наук, професор І. І. Мигович. Важливу роль у створенні кафедри, підготовці кадрів та розробці навчально-методичних матеріалів відіграли іноземні колеги з департаменту соціальної роботи Університету м.Данді (Велика Британія), Вищої школи соціальної роботи м.Намюр та Інституту соціальної роботи м.Брюссель (Бельгія). З 2004 року кафедру очолювала доктор пед. наук, проф. І. В. Козубовська, а з 2015 р. – доктор філософських наук, професор Ф.Ф. Шандор.

Навчальний процес майбутніх соціальних працівників і соціологів забезпечують 7 докторів наук, 11 кандидатів наук, 2 старших викладачів. Крім того, до навчального процесу залучаються доктори наук, професори провідних вітчизняних і зарубіжних вузів, фахівці-практики.

На базі кафедри функціонують:

  • Центр досліджень та соціальних ініціатив
  • Центр ветеранського розвитку
  • НДЦ вивчення насильства
  • НДЦ соціології мови 

Кафедра здійснює підготовку фахівців за такими освітніми ступенями і спеціальностями:

  1. Освітній ступінь «Бакалавр», спеціальність 054 «Соціологія». Нормативний термін навчання 3 роки, 10 місяців, кваліфікація «Бакалавр з соціології».
  2. Освітній ступінь «Бакалавр», спеціальність 231 «Соціальна робота». Нормативний термін навчання 3 роки, 10 місяців, кваліфікація «Бакалавр з соціальної роботи».
  3. Освітній ступінь «Магістр», спеціальність 054 «Соціологія». Нормативний термін навчання 1 рік 4 місяці, кваліфікація «Магістр соціології за спеціалізацією управління людськими ресурсами».
  4. Освітній ступінь «Магістр», спеціальність 231 «Соціальна робота». Нормативний термін навчання 1 рік 4 місяці, кваліфікація «Магістр з соціальної роботи. Соціальний педагог».
  5. Освітній ступінь «Доктор філософії (PhD)», спеціальність 054 «Соціологія». Нормативний термін навчання 4 роки. 
  6. Освітній ступінь «Доктор філософії (PhD)», спеціальність 231 «Соціальна робота». Нормативний термін навчання 4 роки. 

 Кафедра соціології та соціальної роботи УжНУ є активним учасником міжнародного співробітництва, зокрема, з такими країнами, як США, Угорщина, Німеччина, Чехія, Словенія, Македонія, Словаччина, Польща та ін. 

На базі кафедри 5 років реалізувався Проєкт «Норвегія-Україна в Закарпатті. Професійна адаптація. Інтеграція в державну систему» (NUPASS), що фінансується Королівством Норвегія (05.2017 – 12.2021 рр.). Він передбачає психологічну адаптацію та професійну перепідготовку військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей. Протягом 5 років (10 семестрів) понад 250 захисників України пройшли курси, які допомогли їм повернутися до цивільного життя. З 2024 року на базі проєкту створено Центр ветеранського розвитку в Закарпатській області. 

Згідно угоди про співпрацю з Університетом прикладних наук м.Дармштадт (ФРН) відбуваються обмінні поїздки студентів, здобувачі беруть участь у літніх школах та академічній мобільності. Студентка з Дармштадту протягом року навчалася за освітньою програмою бакалавр соціальної роботи (3 рік) в УжНУ, а українські студенти засвоїли модуль «Психодрама», передбачений програмою підготовки соціальних працівників у Дармштадті. Одержані кредити були взаємно визнані університетами-партнерами. Викладачі кафедри вже двічі читали серії лекцій для німецьких студентів, а також мали можливість відвідувати заняття своїх колег.

Важливим аспектом міжнародної співпраці є вивчення іноземного досвіду підготовки студентів різних освітніх рівнів. Кафедра соціології і соціальної роботи брала участь у проєкті “Запровадження триступеневої системи в сфері освіти соціальної роботи в 6 країнах”. В його межах проводилася експертиза освітніх програм кафедри із соціальної роботи на відповідність їх аналогам в країнах ЄС.   

Кафедра також активно співпрацює з вищими навчальними закладами України, які готують фахівців соціальної роботи та соціології (НУ “Києво-Могилянська Академія”, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Черкаський національний університет, національний університет “Львівська політехніка”, Черкаський державний технологічний університет та ін.).

Кафедра соціології та соціальної роботи має низку укладених угод з установами України. Зокрема, 8 червня 2021 р. підписано договір про співпрацю між Закарпатським обласним центром соціальних служб, департаментом соціального захисту населення з метою якісної підготовки спеціалістів соціальної сфери у територіальних громадах області. Фахівці-практики регулярно залучаються для проведення гостьових лекцій, беруть участь в екзаменаційних комісіях, експертизі освітніх програм (Закарпатський обласний центр соціально-психологічної допомоги, Служба в справах дітей Закарпатської ОДА тощо). 

Кафедрою проводяться науково-практичні конференції, семінари, літні школи для студентів – майбутніх соціальних працівників і соціологів. Зокрема, протягом 10 років, спільно з благодійною організацією "ТOUCH" та ГО "Справа Колпінга в Україні" щорічно проводиться міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми соціальної роботи і підготовки фахівців», за результатами якої видаються матеріали доповідей та повідомлень.

Кафедра одна з небагатьох в Україні, яка має власну бібліотеку, що нараховує понад 8 тисяч примірників літератури (зарубіжної і вітчизняної) з різних галузей знань (педагогіки, права, соціології, соціальної роботи, менеджменту, іноземних мов). Діє міні-друкарня, у якій видано близько сотні монографій і посібників, навчальні програми, довідники, методичні рекомендації, розробки та інші методичні матеріали на допомогу студентам і працівникам соціальних служб.

Кафедра соціології та соціальної роботи підтримує тісні зв’язки з випускниками: доктором філософії в галузі соціології, викладачем соціології і психології коледжу Вісконсін, США Козубовським Володимиром, доктором філософії в галузі соціальної роботи, кримінології Університету Мельбурна  (Австралія) Симковичем Антоном та ін.

Кафедра активно використовує інноваційні підходи у навчальному процесі. Освітні програми гармонійно поєднують обов’язкові фахові компоненти та широкий спектр вибіркових дисциплін. Крім здобутих в аудиторії знань, студенти мають можливість одержати фахові навички під час проходження практик на підприємствах, в установах і організаціях різних форм власності, а також у ЗВО та інших освітніх закладах. Важлива увага приділяється індивідуальній роботі здобувачів. 

Протягом своєї діяльності кафедра підготувала значну кількість фахівців для соціальних установ і закладів краю. Багато випускників працюють в недержавному секторі. Завідувач кафедри Шандор Ф.Ф. є діючим депутатом та єдиним представником ДВНЗ «УжНУ» в Закарпатській обласній раді і в межах своїх повноважень сприяє розвитку освіти і науки в краї.

Сферами зайнятості випускників кафедри, що здобули диплом за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» можуть бути: 

Соціології, 

  • органи влади та місцевого самоврядування
  • агенції регіонального розвитку;
  • дослідницькі та аналітичні служби (центри з вивчення громадської думки, маркетингові компанії);  
  • органи статистики;
  • політичні партії та громадські організації (служби політичного планування);
  • освітні установи; 
  • центри зайнятості населення;
  • комерційні установи та організації (відділ по роботі з кадрами)
  • промислові підприємства; 
  • пенітенціарна система;
  • національно-культурні товариства.

Соціальної роботи:

  • державні та недержавні заклади, що надають прямі соціальні послуги різним категоріям клієнтів (центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді; служби у справах дітей; територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг); центри зайнятості; центри соціально-психологічної допомоги; соціально-реабілітаційні центри; інтернатні заклади для дітей, людей похилого віку, людей з особливими потребами; організаціях Товариства Червоного Хреста, фондах (соціального захисту людей з інвалідністю, пенсійних) тощо;
  • місцеві, районні та обласні підрозділи соціального захисту населення, праці, дітей, охорони здоров'я тощо;
  • підрозділи поліції (соціально-психологічна служба, пенітенціарна служба);
  • навчальні і позашкільні заклади як соціальний педагог.

З метою вивчення потреб та інтересів студентів майбутніми соціологами та соціальними працівниками систематично проводяться соцiологiчнi опитування «Оцінка якості підготовки студентів». Студенти спеціальностей «Соціологія» і «Соціальна робота» беруть активну участь в університетському житті (студентські спартакіади, розважальні конкурси, культурно-мистецькі акції, флеш-моби), організовують чисельні загально-факультетські виховні та розважальні заходи («День першокурсника», «парад Миколайчиків», зустрічі з відомими громадськими діячами України та зарубіжних держав, студентські конференції тощо), діяльності дискусійного клубу УжНУ та центру дозвілля «Ювентус»

 Поштова адреса: Головний корпус УжНУ, вул. Університетська, 14, каб. 218, м. Ужгород, 88020.

 Електронна адреса: kaf-socwd@uzhnu.edu.ua

 

Відповідальний за інформацію: Ф.Ф. Шандор
Дата оновлення сторінки: 02.09.2024