Кафедра ортопедичної стоматології

Як структурно-навчальний підрозділ стоматологічного факультету кафедра ортопедичної стоматології була створена 01.09.2011 року, згідно з рішенням Вченої ради ДВНЗ «Ужгородський національний університет», шляхом реорганізації кафедри хірургічної стоматології, щелепно-лицевої хірургії та онкостоматології. У період з моменту створення кафедри і до 2016 року кафедру очолював д.мед.н., професор Костенко Є.Я., наразі посаду завідувача кафедри займає д.мед.н., доцент Костенко С.Б.

Колектив кафедри – це досвідчені професори, доценти, ст. викладачі, асистенти та лаборанти, які забезпечують науково-навчальну діяльність підрозділу, допомагаючи студентам в освоєнні не тільки базових ортопедичних навичок, а й залучають їх до поглибленого вивчення сучасних стоматологічних технологій, методів комп’ютерного моделювання, особливостей протезування на високому естетичному рівні та специфіки ортопедичної реабілітації хворих в особливо складних клінічних випадках. Крім того, колектив кафедри активно приймає участь у різних заходах, змаганнях та культурному житті університету.

Весь колектив кафедри ортопедичної стоматології забезпечує всебічну підтримку студентів, молодих вчених та аспірантів, формуючи сприятливі умови для повного розкриття наукового потенціалу творчої молоді.

Також на кафедрі заплановано ряд дисертацій та фундаментальних наукових досліджень, присвячених розробці критеріїв оцінки надання стоматологічної допомоги населенню та підвищення якості надання стоматологічних послуг.

ЛІКУВАЛЬНА РОБОТА

Клінічна база кафедри представлена 10-тьма навчальними аудиторіями, з яких 8 є клінічними залами, які укомплектовані модернізованим стоматологічним обладнанням, матеріалами та сучасними установками, де викладачі у повній мірі можуть продемонструвати усі особливості клінічного прийому та ведення стоматологічних пацієнтів, що допоможе студентам у освоєнні необхідних клінічних навичок та дасть змогу проконтролювати їх під час проходження клінічної практики.

Також студенти мають можливість ознайомитися з ефективними діагностичними методами, у тому числі використовуючи сучасний ортопантомограф та інше обладнання для рентген-діагностики.

На базі кафедри створений навчальний кабінет для проведення занять із дентальної імплантології, який містить фантоми, відео- та фотоматеріали, макромоделі аксесуарів необхідних при протезуванні на імплантатах та діагностичні моделі для відпрацювання студентами методик протезування з опорою на дентальні імплантати.

Лабораторні заняття з розділу протезування незнімними конструкціями зубних протезів проходять у спеціалізованих зуботехнічних лабораторіях, оснащених вакуумними печами для випалу кераміки та апаратами для полімеризації композитів, які обладнані мікрокомп’ютерами. У зуботехнічній ливарні, що обладнана муфельними печами та індукційною ливарною установкою з мікропроцесорним керуванням, студенти знайомляться з технологією литва.

НАВЧАЛЬНА РОБОТА

Для забезпечення повного доступу до необхідного інформаційного матеріалу і проведення контролю знань, навчально-методичні матеріали  внесені до електронного репозитарію ДВНЗ «УжНУ» та завантаженні на сайт електронного навчання «e-learn», на якому розміщені також і тестові та описові завдання:

https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/

https://e-learn.uzhnu.edu.ua/course/index.php?categoryid=19

На кафедрі проводиться викладання з профільних дисциплін по всіх розділах ортопедичної стоматології для студентів I-V курсів стоматологічного факультету, серед яких обов`язкові дисципліни: Загальна та оральна біологія, Пропедевтика ортопедичної стоматології, Ортопедична стоматологія, Судова медицина (Медичне право України); та комплекс вибіркових дисциплін, який детальніше висвітлений у розділі «Перелік курсів кафедри». Викладачами кафедри здійснюється навчання як вітчизняних, так і іноземних студентів.

На базі кафедри здійснюється підготовка висококваліфікованих наукових та педагогічних кадрів через аспірантуру та клінічну ординатуру. Також працівники кафедри приймають участь у підготовці фахівців на інтернатурі.

ВИХОВНА РОБОТА

На базі кафедри активно працює науковий гурток,  в межах якого проводиться наукова робота серед студентів стоматологічного факультету та молодих вчених кафедри. Результати роботи представляються студентами не тільки на вітчизняних, а й на міжнародних закордонних конференціях, з яких вони повертаються не тільки із новими враженнями, але й з призовими місцями. За останні роки студенти та молоді науковці кафедри вибороли призові місця на більше, ніж 15 вітчизняних конференцій, а також в рамках таких міжнародних форумів як International Students Congress (Брно, Чехія) та Dental Congress Georgia-Ukraine (Батумі, Грузія).

НАУКОВА РОБОТА

Основні напрямки наукової діяльності:

•      Вдосконалення способів ідентифікації осіб за стоматологічним статусом;

•      Клініко-естетичні особливості незнімного та знімного протезування;

•      Впровадження різноманітних методик протезування при дентальній імплантації;

•      Інтеграція цифрових технологій в стоматологічну практику;

•  Розробка програми оптимізації науково-дослідних робіт із використанням комп’ютерних технологій.

У рамках підготовки науково-педагогічних кадрів для вищих медичних закладів освіти України співробітниками кафедри здійснюється рецензування дисертацій, вони беруть участь у роботі експертної комісії та апробаційної ради «Стоматологія», у разових спеціалізованих вчених радах, у діяльності різноманітних асоціацій та громадських об’єднаннях, таких як Асоціація судової стоматології України, Асоціація стоматологів-ортопедів і зубних техніків України, Асоціація стоматологів України, International Team for Implantology, ЕPMA – Predictive, Preventive and Personalised Medicine та ін.

Працівники кафедри являються членами таких міжнародних фахових асоціацій як IOFOS (International Organization of Forensic Odonto-Stomatology - Міжнародна Організація Судової Одонто-Стоматології, Італія) та Osteuropa Verein Rechtsmedizin (Німеччина); підтримують тісні наукові та професійні зв’язки із кафедрою анатомії, гістології та правової медицини Університету Фірензе (Флоренція, Італія), кафедрою судової медицини Університету імені П.Й. Шафарика (Кошице, Словаччина), стоматологічним факультетом Університету Рейк’явіка (Ісландія), кафедрою судової медицини НМАПО імені П.Л. Шупика, Головним бюро судово-медичної експертизи МОЗ України та Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи.

Співробітники кафедри приймають активну участь у організації науково-практичних та освітніх заходів, зокрема 9-ти міжнародних науково-практичних стоматологічних конференцій студентів-стоматологів та молодих вчених; у співпраці з Асоціацією судових медиків України організували Міжнародну науково-практичну конференцію «Сучасні досягнення судово-медичної науки та експертизи» (Ужгород, 2015), низку фахових майстер-класів.

Представники кафедри брали участь у складі наукового комітету конференції  Міжнародної  Асоціації Судової Одонтостоматології, що відбувся у вересні 2017 року в Бельгії та у вересні 2023 року. Працівник кафедри, а за сумісництвом член науково-навчального центру, професор Костенко Є.Я. є сертифікованим спеціалістом міжнародної програми запровадженої Interpol у галузі ідентифікації осіб за стоматологічним статусом у випадках масових катастроф, що підтверджено відповідними сертифікатами.

В даний час представники кафедри активно займаються розробкою наукового проекту, присвяченого комплексній програмі дентальної ідентифікації військовослужбовців та осіб, професійна діяльність котрих пов’язана із ризиком для життя, в умовах воєнних конфліктів та надзвичайних ситуацій.

Працівниками кафедри було опубліковано близько 250 статей, ряд науково-методичних розробок, навчально-методичних посібників та низку підручників. Виходячи із особливостей специфіки наукового спрямування на кафедрі ортопедичної стоматології прогресивно продовжує розвиватись перша в Україні школа судової стоматології, яка тісно співпрацює не тільки із суміжними кафедрами інших університетів України, а й з бюро судово-медичної експертизи та структурними підрозділами закордоном.

За період 2014-2024 р. працівниками кафедри було захищено 2 дисертації на здобуття ступеня доктора наук та 6 дисертацій на здобуття ступеня кандидата наук (доктора філософії, PhD), які виконувались в рамках науково-дослідної тематики кафедри. Інформацію щодо науково-дослідної роботи детальніше викладено у розділі «Наукова діяльність».

Враховуючи усі здобутки, наукові досягнення та колективні перемоги, можна відмітити прогресивний розвиток структурного підрозділу університету, що за період своєї діяльності довів не тільки наявність широкого та значимого потенціалу, а й ствердне бажання його різносторонньої реалізації.

Відповідальний за інформацію: Костенко Світлана Борисівна
Дата оновлення сторінки: 06.03.2024