Кафедра теорії та історії держави і права

Кафедра теорії та історії держави і права є базовим структурним підрозділом юридичного факультету, яка здійснює науково-педагогічну, навчально-виховну, методичну та науково-дослідну діяльність із метою забезпечення фундаментальної фахової підготовки студентів-правників, здатних реалізовувати набуті теоретичні та практичні знання у подальшій професійній діяльності.

Кафедра історії та теорії держави і права була створена у квітні 1993 року шляхом виокремлення з відділенняправознавства, яке функціонувало у складі економічного факультету Ужгородського державного університету з 1991 року.

Засновником і першим завідувачем кафедрою (1993-2004 рр.) був доктор історичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України Болдижар Михайло Миколайович. Під його керівництвом кафедра історії та теорії держави і права перетворилася у провідну кафедру юридичного факультету, стала авторитетним науковим і педагогічним осередком.

Вартує уваги той факт, що впродовж березня-серпня 1993 року професор Болдижар Михайло Миколайович також виконував обов'язки декана юридичного факультету.

Значну роль у становленні кафедри історії та теорії держави і права відіграли проф. Лемак Василь Васильович (член-кореспондент Академії правових наук України, суддя Конституційного Суду України), проф. Палінчак Микола Михайлович (декан факультету міжнародних економічних відносин), проф. Керецман Василь Юрійович (перший декан факультету суспільних наук), доц. Галас Володимир Іванович (фундатор філософсько-правової школи краю), доц. Переш Іван Євгенійович (засновник юридичної клініки УжНУ), проф. Левкулич Василь Васильович (завідувач кафедри філософії), котрі розпочинали свою викладацьку та наукову діяльність саме на кафедрі історії та теорії держави і права.

У листопаді 2004 року Вченою Радою УжНУ завідувачем кафедри історії та теорії держави і права було обрано професора Лемака Василя Васильовича. Того ж року кафедра історії та теорії держави і права змінила назву на кафедру теорії та історії держави і права.

Під керівництвом Василя Васильовича Лемака захистили свої кандидатські дисертації Бадида Андріана Юріївна, Бариська Яна Олександрівна,  Болдижар Сергій Михайлович, Гартман Мар`яна Тарасівна, Переш Іван Євгенійович, Пеца Дмитро Дмитрович, Попович Терезія Петрівна, Туряниця Вікторія Василівна та ін.,що сприяло підвищенню наукового потенціалу кафедри та юридичного факультету загалом.

У 2009 році Лемак Василь Васильович був обраний членом-кореспондентом Національної академії правових наук України, а впродовж 2012 - серпня 2013 року - виконував обов’язки першого проректора ДВНЗ «УжНУ». 27 лютого 2018 року Указом Президента України Василя Васильовича було призначено Суддею Конституційного Суду України.

У 2019-2021 роках кафедру очолював кандидат історичних наук, доцент Галас Володимир Іванович. Із серпня 2021 року посаду т.в.о. завідувача кафедри обіймав кандидат юридичних наук, доцентФрідманський Роман Михайлович. 

У квітні 2022 року завідувачем кафедри теорії та історії держави і права був обраний кандидат юридичних наук, доцент Переш Іван Євгенійович.

Кафедра теорії та історії держави і права забезпечує викладання теоретико-правових, етико-правових, історико-правових та філософсько-правових дисциплін, які покликані сформувати у студентів комплекс ґрунтовних теоретичних та практичних знань в галузі права, знань з основних закономірностей розвитку державно-правових інститутів, зокрема, «Теорію держави і права», «Філософію права», «Соціологію права», «Історію держави і права України», «Історію держави і права зарубіжних країн», «Права людини», «Юридичну деонтологію» тощо. 

Для інших спеціальностей університету кафедра забезпечує проведення навчальних занять із вибіркового курсу «Правознавство» та спецкурсів правового спрямування за відповідними спеціальностями. Усі навчальні курси супроводжуються необхідним навчально-методичним забезпеченням.

Враховуючи провідну роль і місце кафедри у підготовці студентів-юристів, основні зусилля науково-педагогічних працівників спрямовуються на урізноманітнення форм проведення зі здобувачами освіти просвітницької роботи з питань забезпечення реалізації політики академічної доброчесності та формування у студентів культури академічної доброчесності.

На кафедрі теорії та історії держави і права діє аспірантура та докторантура зі спеціальності 081 «Право» 12.00.01 «теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень».

Кафедра має високий кадровий потенціал, який забезпечує відповідний рівень навчальної, методичної та наукової роботи. Освітній процес на кафедрі наразі забезпечують 5 докторів наук, 10 кандидатів юридичних наук, 1 старший викладач  та 2 асистенти. Науково-педагогічні працівники кафедри для максимальної ефективності та підвищення якості освітнього процесу застосовують сучасні методики та форми проведення занять із використанням діджитал-інструментів. 

Важливе значення для забезпечення навчально-виховного процесу та роботи кафедри теорії та історії держави і права мають лаборанти кафедри. З часу її заснування лаборантами кафедри працювали Касарда Г.І., Когут М.Г., Телеп Ю.В., Голінка Я.В., Шандор Т-К. Ф..

Варто зазначити, що викладачі кафедри теорії та історії держави і права були засновниками та юрисконсультами (Переш І.Є., Зан М.І., Когут М.Г., Бадида А.Ю., Бариська Я.О., Попович Т.П., Туряниця В.В.) Юридичної клініки УжНУ, з якою активно співпрацюють й по цей час, навчаючи студентів старших курсів основам надання первинної правової допомоги для різних категорій населення.

Однією з центральних ланок діяльності професорсько-викладацького складу кафедри є наукова робота. Викладацький склад кафедри працює над колективною науково-дослідною темою «Еволюція правових систем у контексті сучасних глобалізаційних викликів: теоретико-правові та історико-правові аспекти». 

Основні наукові здобутки кафедри теорії та історії держави і права відображені у монографіях, посібниках, підручниках, зокрема: Болдижар М.М. «Закарпаття між двома світовими війнами. Факти, події, люди, оцінки»; Болдижар М., Мосні М. «Державно-правовий статус Закарпаття (Підкарпатської Русі)»; Болдижар М.М., Болдижар С.М. «Державність на Закарпатті. Події, факти, оцінки»; Болдижар М.М, Болдижар С.М. Державність на Закарпатті: правда історії та вигадки фальсифікаторів. Перші кроки. Ужгород, 2004. 136 с. Лемак В.В. «Загальна теорія держави та права: навчальний посібник», «Державно-правова реформа в Чехословаччині в умовах постсоціалістичної модернізації й поділу федерації», «Постсоціалістична держава: теоретико-правові проблеми»; Палінчак М.М. «Державно-церковні відносини на Закарпатті та в Східній Словаччині в 20- середині 30-х років ХХ століття», «Правове регулювання державно-церковних відносин на Україні (політичний аналіз та прийняття рішення)»; Галас В.І. «Вступ до українського права» (співавтор); Бадида А.Ю. «Соціальна держава в умовах глобалізації»; Бариська Я.О., Попович Т.П. «Правопорядок у державах Центральної Європи у період демократичних перетворень»; Бариська Я.О., Попович Т.П., Погорєлова З.О. «Загальна теорія права і держави: навчальний посібник»; Биркович О.І. «Генеза становлення судових органів влади на території України (історико-правовий аспект)»; Гартман М.Т. «Генезис єврейської правової системи»; Переш І.Є. «Основи соціології права», «Інститут конституційного контролю в Чехословаччині, Чехії і Словаччині: історико-правове дослідження (1918 - 2000 рр.)»; Туряниця В.В. «Словацька Республіка: інститути захисту прав і свобод людини і громадянина», «Постсоціалістична Словаччина: трансформація у демократичну державу, забезпечення прав і свобод людини і громадянина» тощо.

Міжнародна співпраця розглядається як необхідна складова діяльності кафедри. Закордонні наукові стажування пройшла більшість викладачів кафедри. Частина з них стажувалися у Сполучених Штатах Америки (Галас В.І., Бариська Я.О., Палінчак М.М., Переш І.Є., Попович Т.П.), Австрії (Гартман М.Т.), Німеччині (Бадида А.Ю.), Польщі (Попович Т.П.), Румунії (Болдижар С.М., Погорєлова З.О.), Угорщині (Зан М.І., Когут М.Г., Головач А.Ю.), Словаччині (Переш І.Є., Туряниця В.В.) .

Науково-педагогічні працівники кафедри теорії та історії держави і права систематично беруть участь у міжнародних, всеукраїнських наукових конференціях, форумах, круглих столах, за результатами участі у яких публікують своєї наукової роботи у провідних вітчизняних та світових виданням (Scopus, Web Of Science, Index Copernicus, тощо).

Підсумовуючи, варто зазначити, що за тридцять років існування кафедри теорії та історії держави і права її професорсько-викладацьким складом нагромаджений значний позитивний досвід навчально-методичної, науково-дослідної та виховної роботи, що є запорукою подальшої результативної науково-педагогічної діяльності на ниві української науки та освіти.

 

Відповідальний за інформацію: Переш Іван Євгенійович
Дата оновлення сторінки: 04.09.2024