Кафедра кримінального права та правоохоронної діяльності
Кафедра кримінального права була створена у жовтні 1995 року і є базовим структурним підрозділом юридичного факультету.
Засновником і першим завідувачем кафедри (1995-2017рр.) був кандидат юридичних наук, професор, заслужений юрист України Олександр Семерак. Під його керівництвом кафедра кримінального права перетворилася у провідну кафедру юридичного факультету, стала авторитетним науковим і педагогічним осередком.
1 січня 2017 року відбулося об’єднання двох кафедр: кримінального права та кримінально-правових дисциплін та міжнародного кримінального права юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет» та утворено на їх базі нову кафедру кримінального права та процесу. Враховуючи роль і місце кафедри у фаховій підготовці студентів-юристів, основні зусилля були спрямовані, по-перше, на формування висококваліфікованого кадрового потенціалу, по-друге, на вдосконалення методики та підвищення якості викладання навчальних дисциплін і, по-третє, на посилення науково-дослідної роботи.
У 2017-2018 роках кафедру кримінального права та процесу очолював кандидат юридичних наук, доцент Іван Сливич.
У червні 2018 року завідувачем кафедри кримінального права та процесу було обрано кандидата юридичних наук, доцента Ярослава Ступника.
7 березня 2024 року рішенням Вченої ради Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет» кафедру кримінального права та процесу було перейменовано на кафедру кримінального права та правоохоронної діяльності.
На кафедрі в різний час працювали блискучі вчені та юристи-практики, відомі в України та за її межами, які внесли вагомий внесок в розвиток кримінально-правової науки (Арзен Ухаль - кандидат юридичних наук, професор, заслужений юрист України, генерал СБУ; Володимир Попович - доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України та інші).
У колективі кафедри кримінального права та правоохоронної діяльності гармонійно поєднуються досвід та молодість, наступність поколінь та постійний пошук нового на науковій ниві. Кафедра – це перш за все колектив, люди, які своїми зусиллями створюють наукову школу кримінального права, зберігаючи складені традиції викладання та виховують гідне покоління студентів-юристів. Сьогодні кафедра кримінального права та процесу - одна з найбільших в Ужгородському національному університеті. На кафедрі працюють 14 штатних викладачів, серед яких 2 доктори наук та 11 кандидатів наук. Серед членів кафедри працюють викладачі, які мають державні нагороди та почесні звання, заохочення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, відзнаки Міністерства освіти і науки України, судових і правоохоронних органів.
З метою забезпечення практичної складової до навчального процесу на умовах сумісництва постійно залучаються представники судових та правоохоронних органів, переважна більшість яких мають наукові ступені та значний досвід правозастосовної діяльності.
Особливістю професорсько-викладацького складу є наявність значного практичного досвіду роботи в оперативно-розшукових підрозділах органів внутрішніх справ, а також чималі досягнення у педагогічній сфері.
До навчального процесу в різні роки залучались відомі в юридичній сфері керівники судових та правоохоронних органів, зокрема, колишній голова Закарпатського апеляційного суду та колишній голова Конституційного Суду України Стрижак А.А., колишні прокурори Закарпатської області Лемак В.Я., Бондаренко О.Ю. та ін..
На кафедрі кримінального права та правоохоронної діяльності працює науковий гурток, керівником якого є кандидат юридичних наук, доцент Ірина Черниченко. На засіданнях гуртка розглядаються актуальні проблеми науки кримінального права та кримінального процесу, що вимагають уваги і дослідження молодих науковців. Особлива увага приділяється проблемним питанням здійснення досудового розслідування в умовах воєнного стану. Робота гуртка направлена не тільки на вироблення зацікавленості у більш глибокому вивченні фундаментальних дисциплін, а і на розвиток детективних вмінь та якостей у студентів. Члени наукового гуртка стають переможцями різних науково-практичних конкурсів, за період навчання публікують результати своїх досліджень у наукових виданнях та у майбутньому стають талановитими слідчими.
Постійний склад кафедри підтримує тісний зв’язок з практичними підрозділами Національної поліції та інших правоохоронних органів шляхом: прийняття участі у спільних семінар-нарадах, проведення бінарних занять, залучення до атестації здобувачів вищої освіти, захисту матеріалів практики та стажування на посаді. Працівники кафедри постійно розробляють науково-методичні рекомендації для підрозділів органів досудового розслідування. Кафедра взаємодіє і співпрацює з іншими навчальними закладами вищої освіти, у тому числі системи МВС України.
Працівниками кафедри регулярно проводиться виховна (кураторська) робота зі студентами, а також профорієнтаційна та правоосвітня робота з учнями загальноосвітніх шкіл, коледжів та інших навчальних закладів.
Викладачі кафедри постійно беруть участь у науково-практичних семінарах, дослідницьких проєктах, міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях, проводять круглі столи, приділяють особливу увагу науковій та навчально-виховній роботі зі студентами. Результати науково-дослідної діяльності проходять апробацію під час проведення щорічних науково-практичних конференцій, а матеріали публікуються у провідних вітчизняних та світових фахових юридичних виданнях.
Всі працівники кафедри пройшли науково-педагогічні стажування у вищих навчальних закладах США, Угорщини, Чехії, Польщі, Словаччини та Румунії.
Кафедра активно підтримує ділові та творчі зв’язки з галузевими підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, з іншими провідними навчально-науковими установами України та ЄС у напрямах вдосконалення освітнього процесу, підготовки обґрунтованих пропозицій з актуальних питань наукової та педагогічної діяльності.
Одним з пріоритетних напрямів роботи кафедри є підготовка кваліфікованих фахівців для Національної поліції України. Науково-педагогічні працівники кафедри беруть участь у проведенні курсів професійної первинної підготовки та підвищення кваліфікації працівників патрульної поліції, кіберполіції, слідства та інших підрозділів Національної поліції України, залучаються до проведення виїзних занять, підвищення кваліфікації, надання консультацій працівникам зазначених підрозділів, а також залучаються у якості спеціалістів при проведенні слідчих (розшукових) заходів.
Відповідальний за інформацію: Ступник Ярослав Валерійович
Дата оновлення сторінки: 15.10.2024