Факультет математики та цифрових технологій
Підготовка математиків в Ужгородському університеті розпочалася 1 вересня 1950 року, коли вперше 25 абітурієнтів стали студентами математичного відділення фізико-математичного факультету. Серед перших випускників були майбутні професори М.Д. Бабич та І.І. Маркуш, доценти С.М. Броді, І.В. Климпуш, С.С.Поляк, старші викладачі І.Й. Шулла. М.М. Кабацій та І.В. Брич. Більшість із них присвятили все своє життя рідному ВНЗ.
Першим завідувачем кафедри загальної математики став учений з європейським іменем, доктор філософії, професор Мирон Онуфрійович Зарицький. Він навчався у Віденському та Львівському університетах, був учнем всесвітньо відомого польського вченого Вацлава Серпинського. Професор Зарицький М.О. пропрацював в УжДУ до 1953 року за сумісництвом, одночасно очолюючи кафедру у Львівському університеті. Вплив Зарицького на формування математичних кафедр новоствореного факультету важко переоцінити. Саме за його рекомендацією на роботу в УжДУ були запрошені молоді випускники аспірантури зі Львова – Белла Наумівна Гартштейн, Самуїл Давидович Берман, Юрій Петрович Студнєв. Саме Берман С.Д. та Студнєв Ю.П. стали засновниками кафедр, родоначальниками окремих наукових шкіл, виховали не одне покоління математиків. У наступні роки викладацький склад поповнюють випускники математичного відділення фізико-математичного факультету.
У 1958 році на кафедрі загальної математики відкривається аспірантура. Розпочато підготовку викладачів-математиків. Для підготовки майбутніх кадрів кращих студентів для завершення навчання направляють до провідних ВНЗ.
З першого вересня 1966 року розпочинається історія вже сучасного математичного факультету. Першим деканом стає Григорій Васильович Сірик. Відбувається бурхливий ріст новоствореного факультету. Через рік, у 1967 році, відкривається кафедра теоретичної механіки та диференціальних рівнянь, а у 1968 році – кафедра теоретичної кібернетики і математичної логіки. У 1969 році – кафедру загальної математики перейменовують на кафедру алгебри. З часом змінилися назви і решти кафедр. Кафедра теоретичної кібернетики і математичної логіки була перейменована на кафедру кібернетики і прикладної математики, кафедра теоретичної механіки та диференціальних рівнянь на кафедру диференціальних рівнянь та математичної фізики і, нарешті, з 1 вересня 2000 року кафедра обчислювальної математики перейменована на кафедру системного аналізу і теорії оптимізації, а з травня 2006 року кафедра математичного аналізу носить назву «Теорії ймовірностей і математичного аналізу». З 1 вересня 2021 року кафедру алгебри і кафедру диференціальних рівнянь та математичної фізики об’єднали у кафедру алгебри та диференціальних рівнянь
Відомі особи – випускники факультету. Математичний факультет пишається своїми випускниками, які досягли вагомих результатів у науці, є викладачами, заслуженими вчителями України, директорами шкіл, керівниками приватних та державних установ. Практично в усіх школах Закарпатської області математику та інформатику викладають випускники математичного факультету УжНУ. Високі посади в органах державної та регіональної влади обіймали ряд випускників математичного факультету Ужгородського університету (Балаж В.П., Ващук Ф.Г., Гаваші О.О., Герцог Ю.В., Грубіян О.Є., Кляп М.І., Маргіта В.М., Сембер С.В., та ін.). Більшість викладачів математичного факультету УжНУ є його випускниками. З десяти деканів математичного факультету вісім є його випускниками. Доктор педагогічних наук Щербан Т.Д. є ректором Мукачівського державного університету. Серед викладачів-математиків УжНУ – заслужені працівники народної освіти України, лауреат державної премії України (проф. Маринець В.В.), відмінники освіти (доц. Поляк С.С., проф. Маляр М.М., доц. Міца О.В.).
За час існування на факультеті підготовлено біля 7,5 тис. фахівців. Починаючи з 2000 року на математичному факультеті здійснюється випуск магістрів.
Попит на професії фахівців нашого факультету зростає, а випускники залишаються стабільно успішними.
Відповідальний за інформацію: Маляр Микола Миколайович
Дата оновлення сторінки: 02.02.2023